|
Product Details:
|
| Material: | DAC/DHA1/1.2344 | Hardness: | HRC43-45 |
|---|---|---|---|
| Accuracy: | +/-0.01mm | Treatment: | Heat Treatment And Nitrided |
| Merits: | Long-life | Application: | Die Casting Auto Parts |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
Die Casting Core Pins Die Casting Mold Parts Special Sharp Front With Nitrided for Automotive
With over 10 years of experience in producing custom-made core pins, we deliver exceptional quality, competitive pricing, and fast delivery times.
Specifications:
Maximum core pin length: Dia.300x L1000mm
Water hole sizes: Φ1, Φ1.8, Φ2, Φ2.5, Φ3, Φ3.5 (Maximum length L600mm - contact us for details)
| Material | DAC |
|---|---|
| Hardness | HRC42-45 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ± 0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a comprehensive line of standard and customized components including:
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| CHMER | G435 | - | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| MAKIMO | EDGE2 | - | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centeless grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union (50% deposit, balance before shipment available)
Shipping Methods: DHL, TNT, Fedex, UPS, and by Sea
Testing Equipment: Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester, and more
Quality Control Process:
Main Markets: North America, South America, Eastern Europe, West Europe, North Europe, South Europe, South Asia, Africa
Packaging: Coated with anti-corrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, accompanied by QA report
Express Services: DHL, FedEx, UPS, TNT, and by Sea
If you are interested, please do not hesitate to contact us! Thank you!
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281