|
Product Details:
|
| Material :: | YK30 | Hardness:: | 58-60HRC |
|---|---|---|---|
| Stardard: | HASCO/O Standard | Dimensions: | Can Be Customized |
| Surface Finished: | No/as Machined | Mould: | Plastic Mould |
| Highlight: | locating ring injection mold,tapered locating pins |
||
| Material | YK30 |
|---|---|
| Hardness | HRC55-58 |
| Heat treatment | High Frequency |
| Service | Made-to-order |
| Closest tolerance | ± 0.002mm |
| Polishness | Ra 0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Testing machine | Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester and so on. |
|---|---|
| QC Process |
1) Technicians self-check in production 2) Engineer spot check in production 3) QC inspects after mass production finished 4) International sales who were trained the technical know-how spot check before shipping |
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, West Europe, North Europe, South Europe, South Asia, Africa |
| Package | Coated with anticorrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, together with QA report. |
|---|---|
| Express | DHL, FedEx, UPS, TNT, by Sea |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281