|
Product Details:
|
| Material :: | SUJ2 | Hardness:: | 58-60HRC |
|---|---|---|---|
| Stardard: | JIS,DIN,AISI | Important Process: | Inner Hole Grinder |
| Dimensions: | Can Be Customized | Surface Finished: | No/as Machined |
| Highlight: | location block,tapered locating pins |
||
| Material | SUJ2 |
|---|---|
| Hardness | HRC58-60 |
| Heat Treatment | High Frequency |
| Service | Made-to-order |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra 0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, Caliper, Coordinate Measuring Machine, Projection Machine, Roughness Tester, Hardness Tester |
|---|---|
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Northern Europe, Southern Europe, South Asia, Africa |
| Package | Coated with anti-corrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, together with QA report |
|---|---|
| Express Options | DHL, FedEx, UPS, TNT, by Sea |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281