|
Product Details:
|
| Material: | 303/304 | Hardness: | 20-25HRC |
|---|---|---|---|
| Accuracy: | +/-0.01mm | Surface Treatment: | Polish |
| Merits: | Long-life | Application: | Machinery |
| Highlight: | cnc machining services,cnc turning parts |
||
| Feature | Specification |
|---|---|
| Material | SUS303/304 |
| Hardness | 20-25HRC or depend on material |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a full line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold core, and other mould accessories and die parts.
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| CHMER | G435 | - | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| MAKIMO | EDGE2 | - | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD Grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID Grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centerless Grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM Drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Shipping Methods: DHL, TNT, Fedex available
Safe export package: plastic bag + sponge + cartons with foam packing
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281