|
Product Details:
|
| Material: | S136 | Hardness: | 48-52HRC |
|---|---|---|---|
| Accuracy: | +/-0.01mm | Surface Treatment: | Polish |
| Merits: | Long-life | Application: | Cosmetic Bottle Mould |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Cosmetic Packing Precision Mould Parts |
||
Dissected Mold Insert with Inner thread Precision Mould Parts For Cosmetic Packing Mould
| Feature | Specification |
|---|---|
| Material | S136 |
| Hardness | 48-52 HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a full line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold core, and other mould accessories and die parts.
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| WEDM | CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| Mirror EDM | MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centeless grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
Payment methods: T/T, Paypal, Western Union (50% deposit, balance before shipment available)
Shipment: DHL, TNT, Fedex available
Safe export package: plastic bag + sponge + cartons with foam packing
If you are interested, please do not hesitate to contact us! Thank you!
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281