|
Product Details:
|
| Material: | STAVAX/S136 | Hardness: | 48-52HRC |
|---|---|---|---|
| Accuracy: | +/-0.01mm | Surface Treatment: | Polish |
| Merits: | Long-life | Application: | Injection Mold Blow Mould |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,S136 Core Pins Precision Mould Parts |
||
| Material | S136 SUS440C STAVAX |
|---|---|
| Hardness | 48-52 HRC or Depend on the request |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Type | Brand | Model | Accuracy | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| WEDM | CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| EDM | MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centeless grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester and more |
|---|---|
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, West Europe, North Europe, South Europe, South Asia, Africa |
| Package | Coated with anticorrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, together with QA report |
|---|---|
| Express | DHL, FedEx, UPS, TNT, by Sea |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281