|
Product Details:
|
| Highlight: | location block,tapered locating pins,High Precision Locating Block |
||
|---|---|---|---|
Factory direct sales of plastic mould locating blocks designed for precision applications in plastic injection molds.
| Material | YK30 / SKD11 or equivalent |
|---|---|
| Hardness | HRC 56-60 |
| Straightness | Within 0.002mm |
| Size Tolerance | Within 0.001mm |
| Axiality | Within 0.002mm |
| Roundness | Within 0.0015mm |
| Surface Roughness | Within Ra 0.025 |
Our manufacturing facility is equipped with:
We manufacture precise mould components, non-standard or customized mould spare parts according to customers' drawings as per GB, DIN, JIS and AISI international industrial standards.
For inquiries, please provide detailed drawings and specifications. We welcome OEM/ODM orders!
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281