|
Product Details:
|
| Parts Name: | Die Casting Mold Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Sizes: | Customized | Material: | SKD61 |
| Application: | Die Casting Moulds | Hardness: | 46-50HRC |
| Highlight: | SKD61 Die Casting Mold Parts,0.01mm Die Casting Mold Parts |
||
Round shape core pin is die-casting parts, which is mostly used for threaded bottom holes and pin bottom holes. For the core pins, we use Japan imported materials and Japan imported heat treatment equipment. There are various customized sizes of the core pins. The width of shoulder, the diameter of the head, the size of positioning surface and the number of positioning surfaces all can be customized. Depending on the size of core pin, a single central cooling hole or stepped cooling hole can be customized. Additionally, we offer flexible cooling options tailored to the size of the core pin, with choices ranging from single central cooling holes to stepped cooling configurations.
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 46-50HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/Die casting dies/Bottle cap/Auto/Cosmetic etc.
PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer's requirement.
Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity.
We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. And we ship by ocean shipment for larger quantity items, it will be economic for customers.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281