|
Product Details:
|
| Product Name: | Mold Date Stamps | Material: | SUS420 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Injection Molding |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism/Concentricity: | 0.01mm |
| Highlight: | 52HRC Mold Date Pins,DME Date Stamps,0.01mm Mold Date Pins |
||
8mm DME HASCO Date Stamps Month Mold Date Inserts Plastic Mold Date Pins are precision components designed for marking plastic products with production dates, branding, and identification information.
Available in various categories including date, month, year, numbers, environmental protection symbols, letters, and custom font designs. All designs can be customized according to specific requirements.
Internal structures include bead structure, spring structure, screw structure, core structure, and no-step structure to accommodate different application needs.
Available in standard date chapters, sticker date, European standard, Japanese JIS standard, removable date, O-type three chapters circle date, and standard three times date. Custom production available according to MISUMI, PUNCH, and other standards.
Manufactured from stainless steel SUS420 and other quality materials.
Used for imprinting various words and patterns on plastic products, recording production dates, brands, trademarks, and usage years. Essential for product quality management, maintenance, and future identification.
| Material | SUS420 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Manufacturing and inspection capacity in steel, stainless, and copper materials for precision mold parts including cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, and CNC machining parts.
Services include CNC machining, CNC milling, Sodick EDM, Sodick wire-cut, OD grinding, ID grinding, surface grinding, thread grinding, and polishing.
Industries served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronic.
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and more.
T/T, PayPal, Western Union. 50% deposit with balance before shipment available.
Coated with anti-corrosive oil and packed in carton boxes.
DHL, TNT, FedEx available.
For efficient inquiry processing, please provide:
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281