|
Product Details:
|
| Product Name: | Date Marked Pins | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Application: | Plastic Injection Molding | Dimensions: | As Per Drawings |
| Parallelism: | 0.01mm | Concentricity: | 0.01mm |
| Highlight: | SUS 420 Mold Date Inserts,Pins Mold Date Inserts,Injection Mold Date Stamp With Screw |
||
Stainless steel Date Marking Pin for plastic injection mold, standard type. Save the cost of mold engraving, and the date marking pin can be replaced making maintenance easier.
| Material | SUS420 |
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
We manufacture European Spanish Standard, Germany Standard, American Standard, Japanese Standard, OPITZ Standard. Our capabilities include:
Compatible Standards: HASCO, DME, MISUMI, PCS, PROGRESSIVE, DANLY, STRACK
Product Range: Mold interlocks, date stamps, cooling series, wear plates, self-lube bushings, guide bushes, guide pins/pillars
Industries Served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronic, Automotive parts, daily necessities packaging, cosmetic packaging
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union (50% deposit, balance before shipment)
Packaging: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment: DHL, TNT, Fedex available
Production Time: 10 working days (standard), 7 days (samples)
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281