|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Punch Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Concentricity: | 0.01mm |
| Highlight: | Precision Mould Parts Cavity Inserts Connector,0.005 Tolerance Precision Mould Parts,Precision Mold Components Cavity Inserts Connector |
||
We have attained a strong position in the market as a prominent manufacturer, supplier and exporter of precision machining. Our range includes high-quality precision machining components manufactured stringently as per specific client requirements.
| Material | 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in:
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts, etc.
Services include: CNC machining, CNC milling, Sodick EDM, Sodick wire-cut, OD grinding, ID grinding, surface grinding, thread grinding, polishing, etc.
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground tolerance | ±0.005mm |
| Common fractional sizes | Available up to 3 1/2″ long |
| Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes | Available up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Payment: T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment)
Packaging: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment: DHL, TNT, FedEx available
Lead Time: 7-15 days normally, depending on quantity and complexity
For efficient processing, please provide:
Q: Are you a trading company or manufacturer?
A: We are a manufacturer located in Dongguan, Guangdong, China.
Q: How can I get a sample?
A: Customers can get samples by providing 2D/3D/PDF drawings. Shipping via UPS, OCS, Express, DHL, FedEx available.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281