|
Product Details:
|
| Product Name: | Punch Pins | Material: | Tungsten Carbide |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 60-80HRC |
| Application: | Stamping Punch Die | Dimensions: | Customized |
| Highlight: | HRC 60 Die Pins,HRC 80 Die Pins,HRC 80 Punch Die Tools |
||
In line with client's diverse requirements across the world, Senlan has been offering a commendable range of punch pins or punch dies. Mold for making fasteners is manufactured by utilizing supreme quality material and modern techniques by our workforce.
This punch die is available in numerous specifications within a given time frame. Offered tungsten carbide punch pin is tested on various stages by our quality experts to ensure its quality.
| Material | Tungsten Carbide |
| Hardness | 60-80HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
The raw materials that have passed the test are drawn into a desired diameter size by a wire drawing machine, and then cut into a rod-shaped punching pin blank of a fixed length.
Before the heat treatment, the punching blank is firstly straightened on the straightening platform with a dial gauge, and then placed in a high-frequency electric furnace or a salt bath furnace to be heated to 800-1300 degrees Celsius for 2 to 5 minutes. After oil quenching and hardening, the tip hardness of the quenching heat treatment can reach Hv590-800. Then the low temperature tempering treatment is carried out.
The punching pin is clamped on the spring collet of the machine tool, and the grinding forming process is separately performed according to the angular requirements of the various needle bases of the punching pin.
Polishing is to clean the surface of the oil, rust, etc., and clean the surface.
According to the required index, the qualified ones can be packed into the warehouse.
A. The common payments are T/T (Telegraphic Transfer), Paypal.
A. Yes! We are always happy to work with potential customers to evaluate the technical feasibility of your idea or design and we can advise on materials, tooling and likely set-up costs.
A. Yes, can make samples for you before order, but you should pay sample charges.
A. Materials selection depends on the application of your design and the environment in which it will function. We will be happy to discuss the alternatives and suggest the best material.
A. We can offer processing technic of CNC turning parts, CNC broaching, CNC milling parts, CNC drilling parts, etching machining, chemical machining, laser machining, Wire EDM, CNC shaving parts, CNC grinding parts, CNC boring parts, CNC pulling parts and so on. We will design the best solution for you based on your drawing, material and its precision demand.
A. Normally it will take about 3 weeks to finish, but it also depends on your request and order quantity.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281