|
Product Details:
|
| Highlight: | Die Components Plastic Mould Parts,Stavax Screw Mold Core,Die Components Mould Inserts |
||
|---|---|---|---|
| Product Name | Plastic Mould Parts |
|---|---|
| Material | Stavax |
| Tolerance | +/-0.01mm |
| Application | Injection Molding |
| Dimensions | As Per Drawings |
| Parallelism | 0.01mm |
| Concentricity | 0.01mm |
| Material | S136 |
|---|---|
| Hardness | 46-52HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground | Close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common fractional sizes | Available up to 3 1/2″ long |
| Material | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes | Made to order up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281