|
Product Details:
|
| Parts Name: | Plastic Mould Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Application: | Plastic Injection Mould | Process: | Cnc Turning |
| Concentricity: | 0.005mm | Service: | Customized OEM |
| Highlight: | stainless steel turned parts,precision turning parts |
||
Whether you need a company to build molds for plastic injection and produce your plastic parts, or you're just looking for an export mold to produce plastic parts in your own facility, we're ready to get the job done correctly and quickly.
| Material | 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | 46-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products include: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts, etc.
CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing, etc.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
Payment Terms: T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Package: Coated with anti-corrosive oil, packed in carton box
Shipment: DHL, TNT, FedEx available
Q: Are you a trading company or manufacturer?
A: We are a factory and can supply spinnerets and nozzles according to your requirements.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally 30 working days for non-stock items, depending on quantity.
Q: Do you provide samples?
A: Yes, samples are available for extra charge with freight costs not included.
Q: What are your payment terms?
A: ≤$1000 USD: 100% in advance; ≥$1000 USD: 30% T/T in advance, balance after manufacturing.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281