|
Product Details:
|
| Parts Name: | Locating Block | Material: | SUJ2 |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 58-62HRC | Application: | Plastic Injection Mould |
| Tolerance: | +/-0.01mm-+/-0.005mm | Size: | Customized |
| Highlight: | location block,tapered locating pins |
||
| Material | SUJ2 |
| Hardness | HRC58-60 |
| Heat treatment | High Frequency |
| Service | Made-to-order |
| Closest tolerance | ± 0.002mm |
| Polishness | Ra 0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Tolerance: ±0.002mm, Depends on customer's requirements.
Drawing Format: PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc.
Inner packing with recycle plastic box and anticorrosive oil, outer with sponge and PE bags, or as customer's requirements.
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
SENLAN manufactures a full line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold core, and other mould accessories and die parts.
Senlan Precision Mould Parts Co., Ltd is a professional OEM die casting parts manufacturer. We provide tooling design, tooling fabrication, die casting, secondary process, precision machining, T6 treatment, finish treatment and assembling.
We have a team with rich quality control experience which helps us meet customers' requirements and satisfy customers' demands. High quality, competitive price, and quick response are our missions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281