|
Product Details:
|
| Product Name: | Plastic Mould Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | injection mold components,plastic moulded components |
||
Mold slide block generally refers to the position mechanism of the mold, that is, the mechanism that can obtain the side core pulling or side parting and reset action to pull out the product buckle, low depression and other positions.
| Material | 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | 48-42HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | + - 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, Cavity pins, core pins, Punches, Ejector sleeve, CNC machining parts etc.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing etc.
Industries Served: Medical/Packaging/Aerospace/Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
To make the inquiry efficient and without confusion, please provide the following details:
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Ways: DHL, TNT, Fedex are available
We hope to establish business relationship with you! Any questions, please feel free to contact us at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281