|
Product Details:
|
| Product Name: | Die Casting Mold Parts | Material: | DAC |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Die Casting Mold |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
Hitachi DAC Die Casting Mold Parts Special Die Casting Core Pins With 46 HRC
Our strong point is the cooling processing. Now the hole of die cast core pins is very important. We have more than 10 years of gun drill experience in our factory, and over 12,000 pieces of cooling core pins are produced per month. Every item is certified that the quality and concentricity is within 0.3mm T.I.R.
| Material | DAC |
|---|---|
| Hardness | 42-46 HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, Cavity pins, core pins, Punches, Ejector sleeve, CNC machining parts etc.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing etc.
Industries Served: Medical/Packaging/Aerospace/Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
How to order?
(a) Please send us drawing or sample (non-standard parts) or series number (standard parts). We can sign NDA if the file belongs to intellectual property and confidential.
(b) We evaluate the drawing and requirement immediately.
(c) We try to send the offer at the same day back to customer.
(d) If we both agreed on the offer, for trade rules, we accept 50% Deposit before order, and 50% Balance when shipment is taking. Then we can start manufacturing or sample process.
(e) Our production time usually takes 10 working days, sample process takes 7 days. It depends on order quantity and product itself.
(f) We can ship the parts by express, air, sea according to your need.
To make the inquiry efficient and without confusion, please provide the following details:
We have many items that will match your interest, and we really hope to establish business relationship with you!
Any questions, please feel free to contact us at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281