|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | 40CrMo |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,0.01 Tolerance Plastic Mold Parts |
||
| Material | 40CrMo |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground | Close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common fractional sizes | Available up to 3 1/2″ long |
| Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes | Made to order up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281