|
Product Details:
|
| Product Name: | Die Casting Mold Parts | Material: | 1.2343 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Die Casting Mold |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
Nitriding Coating Die Casting Mold Parts Die Casting Mold Core Pins and Sleeves
Our Die-Casting and Molding Tools and Components are fabricated from high grade steel, iron and other ferrous and non-ferrous materials. These sturdy and corrosion resistant tools and accessories are available in diverse tolerances, tempers and other technical specifications. All our tools and accessories can be manufactured as per the drawings and technical specifications provided by our clients.
| Material | 1.2343 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | Nitriding coating |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in:
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeve, CNC machining parts etc.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing
Industries Served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment: DHL, TNT, Fedex available
We look forward to establishing business relationship with you! Please feel free to contact us with any questions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281