|
Product Details:
|
| Product Name: | Cnc Machined Parts | Material: | S45C |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision machined parts,cnc turning parts |
||
Our CNC milling process produces custom prototypes and end-use production parts in as fast as 1 day. We use 3-axis milling and 4-axis indexed milling processes to manufacture parts from more than 30 engineering-grade metal materials.
| Material | S45C |
|---|---|
| Hardness | / |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products include plastic mold core pins and inserts, movable core components, and more. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, automation, and other industries.
Manufacturing & Inspection Capabilities: Steel, stainless steel, and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts, etc.
Services: CNC machining, CNC milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, surface grinding, thread grinding, polishing, etc.
Industries Served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronics
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and more.
Payment Terms: T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment)
Packaging: Coated with anticorrosive oil, packed in carton boxes
Shipping Methods: DHL, TNT, FedEx available
We look forward to establishing a business relationship with you! Please feel free to contact us with any questions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281