|
Product Details:
|
| Product Name: | Die Casting Mold Parts | Material: | 1.2738 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | injection mold components,plastic moulded components |
||
Our 1.2738 Plastic Mould Parts Cavity Core Inserts are manufactured from imported materials with excellent anti-rust properties and superior polishing performance. Currently, we can produce up to 96 cavities mould parts for hot/cold runner bottle preform moulds. These products are precision machined using imported CNC, OD grinder, and ID grinder equipment to ensure consistent altitude, uniformity, and interchangeability. For specialized applications, surface treatments such as TIN and DLC are available to enhance wear resistance and extend service life.
| Material | 1.2738 |
|---|---|
| Hardness | 45-50HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our product line includes plastic mold core pins and inserts, movable core components, and various precision mould parts. These components are widely utilized across multiple industries including medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, and automation.
We provide comprehensive manufacturing and inspection services for steel, stainless steel, and copper materials, specializing in precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, and CNC machining parts.
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and various industrial applications.
| Highly polished finish 6-8 micro finish |
| Precision form ground to close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common fractional sizes available up to 3 1/2″ long |
| M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes available up to 1″ diameter |
| Custom hardness RC 64-65 and triple drawn available on request |
Payment: T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment)
Packaging: Coated with anti-corrosive oil, packed in carton boxes
Shipping: DHL, TNT, FedEx available
We have numerous items that may match your requirements and look forward to establishing a business relationship with you. Please feel free to contact us with any questions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281