|
Product Details:
|
| Product Name: | Die Casting Mold Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Surface Treatment: | Nitriding Coated |
| Application: | Die Casting Mold | Dimensions: | As Per Drawings |
| Parallelism: | 0.01mm | Concentricity: | 0.01mm |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts,Customized Cut Head Core Pin |
||
Nitrided Coated Die Casting Mold Parts Cut Head Core Pin Die Casting Components
For the core pins, we use Japan imported materials and Japan imported heat treatment equipment. There are various customized sizes of the core pins. Depending on the size of core pin, a single central cooling hole or stepped cooling hole can be customized.
| Material | 1.2343 |
| Hardness | 45-50HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | Nitriding coated |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, Cavity pins, core pins, Punches, Ejector sleeve, CNC machining parts etc.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing etc.
Industries Served: Medical/Packaging/Aerospace/Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
DHL, TNT, Fedex are available
| (1) | Highly polished finish 6-8 micro finish |
| (2) | Precision form ground to close diameter tolerance ±0.005mm |
| (3) | Common fractional sizes available up to 3 1/2″ long |
| (4) | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| (5) | Custom sizes can be made to order up to 1″ diameter |
| (6) | Custom hardness RC 64-65 and triple drawn available on request |
I think a lot of items will match your interest, and really hope to establish business relationship with you! Any questions, please feel free to contact me at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281