|
Product Details:
|
| Product Name: | Die Casting Mold Parts | Material: | QRO90 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 46-48HRC |
| Application: | Die Casting Mold | Dimensions: | Customized |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
We pay special attention to materials and durability of the inserts. Years of machining experience, high-quality imported materials, advanced imported machining equipment, leading testing equipment, and a comprehensive delivery quality management system ensure high-quality product components. Round shape core pins are die-casting parts, primarily used for threaded bottom holes and pin bottom holes.
| Material | QRO90 |
|---|---|
| Hardness | 46-48HRC or depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/Die casting dies/Bottle cap/Auto/Cosmetic etc.
PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc.
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
DHL, TNT, Fedex are available
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281