|
Product Details:
|
| Parts Name: | Die Casting Mold Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | QRO90 |
| Application: | Die Casting Mold | Size: | Customized |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts,Die Casting Mould Core Pins |
||
Round shape core pins are specialized die-casting components primarily used for threaded bottom holes and pin bottom holes. We utilize Japan imported materials and heat treatment equipment to ensure superior quality. All tools and accessories are manufactured according to client-provided drawings and technical specifications.
| Material | QRO90 |
|---|---|
| Hardness | 46-48HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Our specialization lies in cooling processing technology. With over 3 gun drills in our facility, we produce more than 1000 cooling core pins monthly. Each item is certified for quality with concentricity within 0.2mm T.I.R. We utilize SR-drill gun drill machines and specialized grinding equipment for precise regrinding. Our capabilities include producing Ø3×L=600mm holes with excellent finish and concentricity through extensive R&D.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronics, Die casting dies, Bottle cap, Automotive, Cosmetic, and more.
PDF, DWG, DXF, IGS, STEP, etc.
T/T, Paypal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment available
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer requirements.
Delivery time: 7-15 working days for ejector pins (varies by quantity). Shipping via DHL, UPS, FEDEX express (3-5 days delivery) with tracking provided. Ocean shipping available for larger quantities for cost efficiency.
We welcome your inquiries and questions. Please contact us for prompt responses and detailed information about our products and services.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281