|
Product Details:
|
| Parts Name: | Mold Core Pins | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | 1.2343 |
| Application: | Die Casting Mold | Size: | Customized |
| Highlight: | core pin injection molding,core pin die casting |
||
| Material | 1.2343 |
|---|---|
| Hardness | 48-50HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281