|
Product Details:
|
| Parts Name: | Mold Core Pins | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | QRO90 |
| Application: | Die Casting Mold | Size: | Customized |
| Highlight: | core pin injection molding,core pin die casting |
||
We pay special attention to materials and durability of the inserts. Years of machining experience, high-quality imported materials, advanced imported machining equipment, leading testing equipment, and comprehensive delivery quality management system ensure high-quality product components.
| Material | QRO90 |
|---|---|
| Hardness | 46-48 HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest Tolerance | ± 0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
QRO90 steel is a high-life chromium-molybdenum-vanadium hot work alloy toolbox with uniform machinability and excellent heat treatment characteristics. Therefore, QRO 90 can extend the life of die casting, extrusion and forging of non-ferrous metals, as well as forging and extrusion die life of iron.
Medical / Packaging / Aerospace / Electronics / Die casting dies / Bottle cap / Auto / Cosmetic etc.
PDF / DWG / DXF / IGS / STEP, etc.
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available.
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer's requirement.
Delivery: 7-15 working days for ejector pin types, specific time according to quantity.
Shipping: Express services (DHL, UPS, FEDEX etc.) or according to customer requirements. Express delivery takes 3-5 days with tracking number provided. Ocean shipping available for larger quantities for economic efficiency.
You are always welcome to send us inquiries and questions about products you're interested in. We will reply as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281