|
Product Details:
|
| Parts Name: | Die Casting Mold Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Sizes: | Customized | Material: | 1.2343 |
| Application: | Die Casting Mold | Hardness: | 48-52HRC |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts,1.2343 Die Casting Mold Parts |
||
Custom Nitriding Coating Die Casting Mold Parts Mold Core Pins Die Casting Tools
A HPDC core pin has a small hole that reaches almost the tip of the core pin and serves as a cooling channel to take water at high pressure and air to dissipate heat. The location of the inner hole with regard to the core pin's external diameter is critical to ensure a long life for the component and effective cooling.
The life of the core pin can be further increased using thermo-chemical treatments and surface coatings. Senlan has the required precision equipment and machinery for the manufacture of the most critical HPDC core pins for aluminium high pressure die casting moulds. Continuous improvement of product life and reliability are the keys to obtaining important productivity advances.
Senlan Introduction die casting mold parts.pdf| Material | 1.2343 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC or depend on material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Core pins are under high thermal stresses during the casting process and, because of traditional limits for heat extraction, especially in core pins of small diameter, they undergo frequent breakings, adhesion to casting metal, and erosion problems.
The surrounding areas of the core pins can be problematic points where shrinkage porosity may occur in the manufactured part.
Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/Die casting dies/Bottle cap/Auto/Cosmetic etc.
PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc.
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment available
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer requirements.
Delivery time is usually 7-15 working days for ejector pin types. Specific time depends on quantity.
We ship using express services such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer requirements. Express shipping takes about 3-5 days, with proof of shipment and tracking numbers provided. For larger quantities, we offer ocean shipping for economic efficiency.
You are always welcome to send us inquiries and questions about our products. We will reply as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281