|
Product Details:
|
| Parts Name: | Die Casting Mold Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Sizes: | Customized | Material: | SKD61 |
| Application: | Die Casting Moulds | Hardness: | 46-50HRC |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
Round shape core pins are die-casting parts primarily used for threaded bottom holes and pin bottom holes. We utilize Japan imported materials and heat treatment equipment. Core pins are available in various customized sizes with customizable shoulder width, head diameter, positioning surface size, and number of positioning surfaces. Depending on size requirements, single central cooling holes or stepped cooling holes can be customized.
| Material | SKD61 |
| Hardness | 46-50HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical, Packaging, Aerospace, Electronics, Die casting dies, Bottle cap, Automotive, Cosmetic, and more.
PDF, DWG, DXF, IGS, STEP, etc.
Payment: T/T, Paypal, Western Union (50% deposit, balance before shipment available)
Package: PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer requirements
Delivery: 7-15 working days for ejector pins (specific time depends on quantity)
Shipping: Express services (DHL, UPS, FEDEX) with 3-5 day delivery, or ocean shipment for larger quantities
We welcome all inquiries and questions about our products. Please contact us for prompt assistance.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281