|
Product Details:
|
| Parts Name: | Cnc Machined Parts | Material: | SKD61 |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 48-52HRC | Tolerance: | +/-0.01mm |
| Application: | Plastic Mould | Sizes: | Customized |
| Highlight: | precision machined parts,cnc turning parts |
||
CNC turning is a fundamental machining process with two primary methods: fixing the turning tool to process rotating unformed workpieces, or fixing the workpiece while the tool holder moves laterally and longitudinally for precision machining.
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC or material-dependent |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating, etc. |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical, Packaging, Aerospace, Electronics, Die casting dies, Bottle cap, Automotive, Cosmetic, and more.
PDF, DWG, DXF, IGS, STEP, etc.
T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment available
Coated with anti-corrosive oil, packed in carton boxes
Delivery Time: 7-15 working days for ejector pin types, specific timing based on quantity
Shipping Methods: Express (DHL, UPS, FEDEX) - 3-5 days delivery with tracking; Ocean shipment for larger quantities
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281