|
Product Details:
|
| Parts Name: | Die Casting Mold Parts | Material: | SKD61 |
|---|---|---|---|
| Finish: | Nitriding | Hardness: | 44-48HRC |
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Die Casting Mold |
| Sizes: | Customized | ||
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts,Die Casting Metric Core Pins |
||
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 44-48HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281