|
Product Details:
|
| Tolerance: | +/-0.05mm | Parts Name: | Precision Mould Parts |
|---|---|---|---|
| Sizes: | As Drawings | Material: | SKD61 |
| Application: | Plastic Mould | Hardness: | 44-48HRC |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,48HRC Precision Mould Parts |
||
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 44-48HRC or depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281