|
Product Details:
|
| Product Name: | Die Casting Mold Parts | Material: | SKD61 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 46-48HRC |
| Application: | Die Casting Mold | Dimensions: | Customized |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
Our strong point is the cooling processing. We of course have special grinding machine for gun drill. This is necessary for accurate regrind. Now we can produce a Ø3×L=600mm hole with good finish and concentricity and good finish by SR-drill. Every item is certified that the quality and concentricity is within 0.3mm T.I.R.
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 46-48HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/Die casting dies/Bottle cap/Auto/Cosmetic etc.
PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
DHL, TNT, Fedex are available
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281