|
Product Details:
|
| Product Name: | Punching Pins | Material: | SKH51 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 58-60HRC |
| Application: | Staming Punch Mould | Dimensions: | Customized |
| Highlight: | precision punch pins,hole punch pins |
||
Die punch pins are essential accessories for stamping die operations. These replaceable mold consumables are mounted on stamping dies to perform continuous punching operations, separating or plastically deforming materials to produce finished or semi-finished products.
Available in various materials including SKD, SKH, and ASP, SKH punch pins are manufactured from specialized mold steel. Material differences result in varying appearances - tungsten steel pins appear darker while high-speed steel pins have a brighter finish.
| Material | SKH51 |
|---|---|
| Hardness | 58-60HRC or material dependent |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc. |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281