|
Product Details:
|
| Material: | SKD61 | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 46-50HRC | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Drawings | Service: | OEM / ODM |
| Highlight: | injection mold components,plastic moulded components |
||
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 46-50HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281