|
Product Details:
|
| Material:: | S136 | Hardness:: | HRC43-45 |
|---|---|---|---|
| Accuracy:: | +/-0.01mm | Surface Treatment:: | Polished |
| Merits:: | Long-life | Application:: | Medical Mould |
| Product: | Plastic Mold Parts | Quality: | High Precision |
| Highlight: | injection mold components,plastic moulded components |
||
Precision plastic injection molding parts featuring polished surface treatment with screw components, manufactured to exacting industrial standards.
| Material | S136, DAC, HSS, 1.2343, 1.2316 |
|---|---|
| Industry Standards | DIN, JIS, AISI, GB |
| Hardness | HRC42-45 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| MOQ | 1 pcs |
| Quality Control | Hardness tester, Calipers, Altimeter, CMM, Projector, 2.5D |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Polished |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, Caliper, Coordinate Measuring Machine, Projection Machine, Roughness Tester, Hardness Tester |
|---|---|
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Northern Europe, Southern Europe, South Asia, Africa |
We can produce components according to standards including: MISUMI, PUNCH, DANLY, DME, HASCO, TOHATSU, FIBRO, AGATHON, STRACK, PEDROTTI, RAYMOND, FUTABA, SANKYO, PROGRESSIVE, RABOURDIN, or customer drawings.
| Drawing Format | PDF, DWG, DXF, IGS, STEP, etc. |
|---|---|
| Payment Terms | T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment) |
| Packaging | Coated with anti-corrosive oil, packed in carton boxes |
| Shipment Methods | DHL, TNT, FedEx available |
Senlan Precision Mould Parts Co., Ltd is a professional OEM die casting parts manufacturer providing comprehensive services including:
Our experienced quality control team ensures we meet customer requirements and satisfy demands with high quality, competitive pricing, and quick response times.
Should you have any interest in our products, please feel free to contact us!
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281