|
Product Details:
|
| Material: | 1.2343 | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Surface Treatment: | Nitriding | Application: | Die Casting Mold |
| Hardness: | 42-46HRC | Dimensions: | Customized Sizes |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
For die casting mold parts, we use imported steel, such as 1.2343, 1.2344, 8407, DAC, which has good yield and tensile properties, excellent wear resistance, corrosion resistance and impact resistance. The use of unique surface treatment technology provides significant product life extension. We utilize world-class high-end testing equipment to ensure strict quality control.
Round shape core pins are die-casting parts, primarily used for threaded bottom holes and pin bottom holes. For our core pins, we use Japan imported materials and Japan imported heat treatment equipment. We offer various customized sizes with flexibility in shoulder width, head diameter, positioning surface size, and number of positioning surfaces. Depending on core pin size, we can customize single central cooling holes or stepped cooling holes.
| Material | SKD61, DAC, H13, 1.2343, 8346 |
|---|---|
| Industry Standards | DIN, JIS, AISI, GB |
| Hardness | HRC42-46 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| MOQ | 1 pcs |
| Quality Control | Hardness Tester, Calipers, Altimeter, CMM, Projector, 2.5D |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Additional Information |
|
| Our Website | http://www.precision-mouldparts.com |
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, Caliper, Coordinate Measuring Machine, Projection Machine, Roughness Tester, Hardness Tester, and more |
|---|---|
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Northern Europe, Southern Europe, South Asia, Africa |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281