|
Product Details:
|
| Material:: | SKD61 | Hardness:: | HRC45-50 |
|---|---|---|---|
| Accuracy:: | +/-0.01mm | Surface Treatment:: | Nitrided |
| Merits:: | Long-life | Application:: | Die-Casting Dies |
| Treatment:: | Heat Treatment And Nitrided | Hole: | L265mm SR-Cooling Hole |
| Dimensions: | As Drawings | Size: | According To Customer's Drawing |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
We can produce an insert with a hole which is Φ3mm x L500mm. We have extensive experience and advanced machinery. The continuous improvement of product life and reliability are key factors in achieving significant productivity advances.
| Material | SKD61, DAC, 8407, 1.2344, 1.2343 |
| Hardness | HRC45-60 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a full line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold cores, and other mould accessories and die parts.
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and more.
Payment Terms: T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment)
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment: DHL, TNT, FedEx available
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| CHMER | G435 | - | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| MAKIMO | EDGE2 | - | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD Grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID Grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centerless Grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM Drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | - |
The quality level for hole precision is higher than ever. We use gun drill machines with SR-drills and specialized grinding machines for accurate regrinding. We can produce Ø3×L=600mm holes with excellent finish and concentricity using SR-drills. An endoscope is used to inspect the finish inside gun-drilled holes, with minimum size capability of Ø2mm.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281