|
Product Details:
|
| Material:: | SKD61,DAC,1.2344 | Hardness:: | HRC45-50 |
|---|---|---|---|
| Accuracy:: | +/-0.01mm | Surface Treatment:: | Polished |
| Merits:: | Long-life | Application:: | Die-Casting Dies |
| Treatment:: | Heat Treatment And Nitrided | Hole: | L265mm SR-Cooling Hole |
| Highlight: | precision punch pins,hole punch pins |
||
| Material | DAC, SKD61, 8407, 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | HRC44-46 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Polished |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| WEDM | CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| Mirror EDM | MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centerless grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | China |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281