|
Product Details:
|
| Material:: | SKD61 | Hardness:: | HRC45-50 |
|---|---|---|---|
| Accuracy:: | +/-0.01mm | Surface Treatment:: | Nitrided |
| Merits:: | Long-life | Application:: | Die-Casting Dies |
| Treatment:: | Heat Treatment And Nitrided | Hole: | L265mm SR-Cooling Hole |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
We specialize in producing inserts with precision holes measuring Φ3mm x L500mm. With extensive experience and advanced machinery, we focus on continuous improvement of product life and reliability to deliver significant productivity advances.
| Material | DAC |
|---|---|
| Hardness | HRC44-46 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
We provide comprehensive manufacturing and inspection capabilities in steel, stainless steel, and copper materials for precision mold components including cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, and CNC machining parts.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and related industries.
Payment: T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment)
Packaging: Coated with anti-corrosive oil, packed in carton boxes
Shipment: DHL, TNT, FedEx available
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| WEDM | CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| EDM | MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD Grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID Grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centerless Grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM Drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | China |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281