|
Product Details:
|
| Material:: | DAC/DHA1/1.2344 | Hardness:: | HRC44-46 |
|---|---|---|---|
| Accuracy:: | +/-0.01mm | Merits:: | Long-life |
| Application:: | Die Casting Auto Parts | Treatment:: | Heat Treatment And Nitrided |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
| Material | SKD61, DAC, H13, 1.2347, 8346 |
| Industry Standards | DIN, JIS, AISI, GB |
| Hardness | HRC42-45 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| MOQ | 1 piece |
| Quality Control | Hardness Tester, Calipers, Altimeter, CMM, Projector, 2.5D |
| Service | Made-to-Order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Additional Information |
|
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, Caliper, Coordinate Measuring Machine, Projection Machine, Roughness Tester, Hardness Tester |
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Northern Europe, Southern Europe, South Asia, Africa |
| Payment Terms | T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment) |
| Packaging | Coated with anti-corrosive oil, packed in carton boxes |
| Shipping | DHL, TNT, FedEx available |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281