|
Product Details:
|
| Tolerance: | +/-0.005mm | Size: | Custom |
|---|---|---|---|
| Surface Treatment: | Polished | Material: | SKH51 |
| Application: | Plastic Mould | Hardness: | 58HRC |
| Highlight: | injection mold components,plastic moulded components |
||
Slide Retainer products are generally used to hold slides in a mould when the mould design requires a moving core. They help facilitate accurate and proper movement within the mold. Various types are available, each with their own characteristics and applications.
| Product Name | Non-Standard Plastic Mould Parts Locating Block SKH51 Slide Retainers |
| Shape Types | Taper Black Set, Straight Block Set, Round Block Set etc. |
| Material | SKH51, SKD61, SKD11, SKD12, SK2, YK30, 55# Steel etc. |
| Grinding Precision | 0.002mm |
| Surface Roughness | RA0.6 |
| Verticality | 0.005mm |
| Tolerance | 0.005mm |
| Specification and Variables |
|
| Sizes | Special sizes can be customized |
| Quality | Guarantee high quality |
| Delivery |
|
| Payment |
|
| After-sale Service | Nice after-sale service will be offered and it is a good tradition in our factory |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281