|
Product Details:
|
| Material:: | SKD61 | Hardness:: | HRC43-45 |
|---|---|---|---|
| Accuracy:: | +/-0.005mm | Surface Treatment:: | Polish |
| Merits: | Long-life | Application:: | Die-Casting Dies |
| Product Name: | Core Insert | Coating: | Nitriding |
| Size: | Customize | Color: | Black |
| Design Drawing: | CAD, X_T | ||
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | HRC42-45 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, Caliper, Coordinate Measuring Machine, Projection Machine, Roughness Tester, Hardness Tester, etc. |
|---|---|
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, West Europe, North Europe, South Europe, South Asia, Africa |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281