|
Product Details:
|
| Material: | Hiticha -DAC | Hardness: | HRC44-46 |
|---|---|---|---|
| Accuracy: | +/-0.01mm | Treatment: | Heat Treatment And Nitrided |
| Hole: | Decentered | Application: | Die Casting Auto Parts |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
Decentered Sleeve Die Casting Mold Parts Die Casting Cavity Parts
Our specialty is cooling processing technology. The hole of die cast core pins is critically important for optimal performance.
With over 10 years of gun drilling experience in our factory, we produce more than 12,000 cooling core pins monthly. Every item is certified to ensure quality and concentricity within 0.3mm T.I.R.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | DAC |
| Hardness | HRC44-46 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a comprehensive line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold cores, and other mold accessories and die parts.
| Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan | |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan | |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centeless grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
Payment Terms: T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment available
Shipment: DHL, TNT, FedEx available
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester, and more |
|---|---|
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, West Europe, North Europe, South Europe, South Asia, Africa |
| Package | Coated with anticorrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, together with QA report |
|---|---|
| Express Options | DHL, FedEx, UPS, TNT, by Sea |
Contact Us Today! If you are interested in our products, please don't hesitate to contact us. Thank you!
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281