|
Product Details:
|
| Material: | H13 | Hardness: | HRC50-52 |
|---|---|---|---|
| Treatment: | Heat Treatment | Merits: | Long Life |
| Tolerance: | 0.005 | Hole: | 3mm |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding components,Die Casting Mold Bore Core Cylinder Block |
||
Bore Core Cylinder Block Die Casting Mold Parts Die Casting Cavity Parts
The Bore Core is the main insert for cylinder block die casting. We have extensive experience and advanced machinery to consistently produce high-quality products at competitive prices with quick delivery times.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | DAC |
| Hardness | HRC44-46 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a comprehensive line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold cores, and other mold accessories and die parts.
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan | |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan | |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD Grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID Grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centerless Grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM Drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
Payment Terms: T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Shipping Methods: DHL, TNT, FedEx, UPS, and by Sea
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, Caliper, Coordinate Measuring Machine, Projection Machine, Roughness Tester, Hardness Tester |
|---|---|
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Northern Europe, Southern Europe, South Asia, Africa |
| Packaging | Coated with anti-corrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, includes QA report |
|---|---|
| Express Services | DHL, FedEx, UPS, TNT, and by Sea |
If you are interested, please do not hesitate to contact us! Thank you!
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281