|
Product Details:
|
| Material: | Brass Cu. SUS304 | Size: | Φ16*98 |
|---|---|---|---|
| Hole: | 95mm | Thickness Of Liner: | 1.0mm |
| Merits: | Long Life | Hole Shape: | SR-Cooling Hole |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts,Brass Cu SUS304 Insert Core |
||
Brass Cu. SUS304 Insert Core Die Casting Mold Parts Die Casting Cavity Parts
We offer three material choices (Brass, Cu, SUS304), each with different thermal conductivity properties. These medium and large die-casting die main inserts are commonly used in modern manufacturing applications.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Material | Brass, Cu, SUS304 |
| Hardness | None |
| Heat treatment | None |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | None |
| Closest tolerance | ± 0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a comprehensive line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold cores, and other mold accessories and die parts.
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| WEDM | CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| EDM | MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centeless grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
Payment methods: T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment available)
Shipping options: DHL, TNT, FedEx available
| Aspect | Details |
|---|---|
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester |
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Northern Europe, Southern Europe, South Asia, Africa |
| Package Details | Coated with anti-corrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, includes QA report |
|---|---|
| Shipping Methods | DHL, FedEx, UPS, TNT, Sea freight |
Interested in our products? Please don't hesitate to contact us! Thank you!
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281