|
Product Details:
|
| Material: | Hiticha -DAC | Hardness: | HRC44-46 |
|---|---|---|---|
| Size: | Φ16*300 | Treatment: | Heat Treatment And Nitrided |
| Hole: | L265mm SR-Cooling Hole | Merits: | Long-life |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding components,DAC Material Cooling Core Pin |
||
Die Casting Cavity Parts Die Casting Mold Parts Cooling Core Pins
Our specialization lies in cooling processing technology. The hole design of die cast core pins is critically important for optimal performance.
With over 10 years of gun drilling expertise and production capacity exceeding 12,000 cooling core pins monthly, every item undergoes rigorous quality certification to ensure concentricity within 0.3mm T.I.R.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | DAC |
| Hardness | HRC44-46 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a comprehensive line of standard and customized components including:
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan | |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan | |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| YB-25 | 0.05mm | 2 | |||
| OD grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | |
| Centeless grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| 618 | 0.001mm | 2 | |||
| EDM drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Shipping Methods: DHL, TNT, Fedex available
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester |
|---|---|
| Quality Control Process |
|
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, West Europe, North Europe, South Europe, South Asia, Africa |
| Packaging | Coated with anticorrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, includes QA report |
|---|---|
| Delivery Options | DHL, FedEx, UPS, TNT, Sea freight |
If you are interested in our products, please don't hesitate to contact us! Thank you!
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281