|
Product Details:
|
| Material: | DAC | Hardness: | HRC43-45 |
|---|---|---|---|
| Accuracy: | +/-0.01mm | Surface Treatment: | Polish |
| Merits: | Long-life | Application: | Die Casting Mould |
| Highlight: | injection molding parts,injection molding components,Customized Polish Die Casting Mold Parts |
||
| Material | DAC |
| Hardness | HRC42-45 |
| Heat treatment | Available + Nitriding treatment |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | Nitriding |
| Closest tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| WEDM | CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| EDM | MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centeless grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | Taiwan |
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester |
| Quality Control Process | 1) Technicians self-check in production 2) Engineer spot check in production 3) QC inspects after mass production finished 4) International sales technical spot check before shipping |
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, West Europe, North Europe, South Europe, South Asia, Africa |
| Packaging | Coated with anticorrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, together with QA report |
| Express Options | DHL, FedEx, UPS, TNT, by Sea |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281