|
Product Details:
|
| Parts Name: | Mold Core Pins | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | 1.2344 |
| Application: | Plastic Injection Mould | Size: | Customized |
| Highlight: | core pin injection molding,core pin die casting,1.2344 Mold Guide Pins |
||
1.2344 Mold Core Pins Precision Mold Guide Pins For Plastic Injection Mould
Core pins are used in plastic molding and die casting dies. They are fixed elements used to create voids that provide the desired shape in molded or cast parts. It is often easier to machine a core pin as a separate element and add it to the A-side or B-side as needed. Steel core pins are sometimes used in aluminum molds to create tall, thin cores that might be too fragile if machined from the bulk aluminum of the mold. The pins are also used for part ejection from a die.
Senlan Introduction Plastic Mould Parts.pdf| Material | 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | 46-48HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
We offer a complete line of standard and non-standard core pins and have the engineering expertise and experience to provide "special" and "custom" core pins for our customers' existing as well as new applications. Our "special" and "custom" tooling results in improved in-plant productivity and quality performance as well as reduced manufacturing costs for our customers.
You are always welcome to send us inquiries and any questions you're interested in. We will reply as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281